21-32-13-stehlikova_epopej_w

Název snímku:  Stehlíkova  Epopej  (ze souboru Poldi Kladno)

2011© Ivo Fišer

Poldi Kladno

Bývalý ocelářský gigant rozkládající se na značné části Kladna se po listopadu 1989 stal objetí politicko-podnikatelských machinací a v průběhu několika let byla fungující průmyslová fabrika prakticky zlikvidována. Několik fotografií z toho co na Kladně zbylo jsem zachytil v letech 2011-2015. V současnosti dokumentuji opět se rozvíjející drobný průmysl, který se však dřívější velikosti rovnat nemůže.

Fotografovaní v areálu Poldi Kladno probíhalo v lednových a únorových měsících za vyšší oblačnosti a to proto, abych mohl zdůraznit pochmurnou atmosféru tohoto umírajícího ocelářského  podniku.  Podání v černobílé fotografii má přiblížit depresivní pocity které jsem při focení této série  pociťoval na každém kroku.

V roce 2014 jsem u příležitosti autorské výstavy s názvem "Industriál" vydal knihu s fotografiemi z Poldovky, Waltrovky, Smíchovského lihovaru a dalších objektů v Praze a okolí.

21-59-20-praga-1b_w

Název snímku: Dělník (ze souboru Praga Strašnice)

2014© Ivo Fišer

Praga Strašnice je dalším bývalým  průmyslovým areálem, který přestal fungovat ve svém původním zaměření. Jako celá řada dalších zlikvidovaných podniků, je areál pronajímán desítkám nejrůznějších provozovatelům a živnostníkům. Původní vybavení, které bylo hodno zachování pro svou jedinečnost a historickou hodnotu bylo nemilosrdně rozřezáno a vyhozeno do šrotu. Některé části jako jsou třeba industriální lampy byly demontovány a  rozprodány. Jiné součásti kdysi prosperující fabryky se dali jen těžko výhodně prodat a tak například archiv výrobní dokumentace současný vlastník areálu prostě jen vyhodil do kontajneru. Jak smutně a slabomyslně se dokáží chovat někteří lidé k věcem, které by jistě mohli vyprávět.

Ckd_gc_w_3 

Název snímku: ČKD (ze souboru ČKD)

2013© Ivo Fišer

V pražských Vysočanech se nacházejí torza po obrovském a významném podniku ČKD. Zdálo se, že pro fotografování industriálu perfektní lokalita. Překvapivě se však dochovalo velmi málo pozůstatků. Patrně to bude čilou činností bezdomovců a sběračů starého železa, kteří vaškeré haly dokonale od veškerých kovů očistili.

Každé fotografické výpravě předchází příprava, a vždy mám připravený "scénář" tzv. previzualizaci zamýšlených snímků. Některé snímky potřebují ke svému vzniku několika opakování focení, počkat si na správné počasí, změnit přístup k  dané scéně, použít jiné ohnisko objektivu nebo pozměnit samotnou podstatu konkrétní fotografie. Některé fotky prostě potřebují více práce, než jsem s  výsledkem spokojen. Pár fotografií vznikne i mimo předpokládaný záměr, spontánně, náhodně. Obrázek pracovního stolu, na kterém jsou rozházeny věci budí dojem aranžování. Ne, tento snímek nebyl nijak upraven a všechny předměty jsou zachyceny tak, jak jsem je při vstupu do kanceláře objevil.