Moje nejmilejší fotka.  


Když jsem se při prohlížení  Paladixu dostal k tématu „Moje nejmilejší fotka“, začal jsem se sám sebe ptát, která tak by to mohla být? Prohlížím soubory v počítači, přemýšlím, přemítám  a uvědomuji si, že je to vlastně ta, která mi visí v obýváku nad gaučem.  „Sakryš, kdy jsem ji vůbec fotil?“ Vím, že to bylo při rekonstrukci Hybernského paláce, na které jsem se též podílel. Hledám v archivu a nacházím založený diapozitiv společně se zaznamenanými údaji, ze kterých zjišťuji datum expozice, duben 2006.  
Vzpomínám si, že jsem si snímek připravoval několik dní. Zkoušel jsem různé záběry, různá ohniska objektivů, ale nebylo to stále ono. Toužil jsem po jedinečnosti a snažil jsem se z římsy paláce zaznamenat snímek, který nebyl kolemjdoucím na očích. Nejprve jsem se snažil o co nejširší záběr, ale naskytlo se také několik zajímavých detailů.  Ten správný okamžik přišel jedno chladné ráno. Lezu po lešení nahoru s foťákem na zádech zrovna ve chvíli, kdy mezi obláčky začaly dopadat na Obecní dům první ranní paprsky.  S ledovým klidem a vědomím, že práce neuteče jsem se chopil fotoaparátu a z předem připraveného místa jsem zachytil popisovaný snímek.
Teprve až později mi došlo, že jsem vlastně tak trochu nevědomky použil previzualizaci, jež jsem v té době nepřikládal nijak valný význam. Častokrát jsem poslouchal od jiných názor, že zachycený snímek se „dodělá“ v počítači. Už to slovo „dodělá“ mi nepřirostlo docela k srdci a svoje záběry se snažím vypiplat při samotném spuštění závěrky.
 Při vyvolání diáku a zvětšeniny jsem usoudil, že jedinečnosti jsem docílil především vystižením okamžiku. Snímek je dostatečně exponovaný a nepotřebuje jakýkoliv zásah či ořez. Při adjustaci jsem využil černého orámování filmového políčka a mám tak doma jednu z velmi mála fotografií, na které není provedena žádná korekce.  Nakonec i její umístění na zeď u rozsvícené stolní lampičky dodává  fotografii brilanci ranních paprsků a při formátu 120x80 cm jsem se sebou spokojený.
Možná Vám to nepřijde tak skvělé, ale já z tohoto snímku mám opravdu radost a stále se na něj rád dívám. Ten snímek mě něco naučil a mnohdy se na již focená  místa vracím s tím, že si říkám „Tak, znovu a lépe. “

Ocenění: 3. místo v soutěži "Moje nejmilejší fotka" pořádaná na Paladixu  

Vznik fotografie: 2006

Kampa, Čertovka

Vznik fotografie: 2010

Přívoz Podbaba

Více jak 14 dní mi trvalo, než se podařilo v pražkém Suchdole vyfotit tuhle scénu.  Více jak 14 dní jsem každé podzimní ráno vstával o půl hodiny dříve jen proto, abych ji prostál na břehu Vltavy s foťákem. Nakonec se mlha přeci jen dostavila. 

Vznik fotografie: 2008

Národní divadlo

Vltava

Vznikk fotografie: 2010

Praha, Staré město

Po vzoru K. Plicky

Vznik fotografie: 2008

Prag

Crystal soli v oku bolí.

Fotografie stavebně právě dokončované nové administrativní budovy "Crystal" na Vinohradské ulici v Praze. Podle mého soudu značně necitlivě zasazena mezi stávající zástavbu. Co tím chtěli architekti říci mi uniká.

Vznik fotografie: 2015

Crystal-soli-v-oku-boli-

Praha

Panoramatický záběr z Malé Strany na Staré Město. Snímek jsem pořídil během své profesní práce ze střechy opravovaného domu.

Vznik fotografie: 2012

Ppl_w

Schody

Staroměstské uličky nabízejí řadu fotograficky zajímavých zákoutí. Jen je najít a vidět.

Vznik fotografie: 2015

Kamzik_w

Výloha na Národní třídě.

Vznik fotografie: 2010

Pf

Hlavní nádraží, Praha.

Vznik fotografie: 2010

Fantova