Nnz_4b_w

 

 

Název snímku:  Nákladové nádraží Žižkov  (ze souboru Nákladové nádraží Žižkov)

2012-15, 2017 © Ivo Fišer

Cena jednotlivé fotografie: 19.000,- CZK

Nákladové nádraží Žižkov.

Nákladové nádraží bylo vybudováno v letech 1927-36 a sloužilo k rychlé překládce zboží, zejména potravin, a současně mělo kapacitu pro jejich skladování ve strojních chladnicích. Ocelové konstrukce, které na fotografiíi vidíte jsou výtahové šachty s přístupovými lávkami do skladů.

V roce 2016 byl ukončen vlakový provoz a nyní je nádraží likvidováno.


Název snímku:  -  (ze souboru Waltrovka)

2011 © Ivo Fišer

Cena fotografie: 19.000,- CZK

Walter

Bývalá jinonická továrna Walter založená r.1911 dnes připomíná už jen jediná dochovaná budova z tohoto komplexu. Dřívější  továrnu na letecké motory a automobilku by jste v dnešní rezidenční čtvrti hádali už jen těžko. Snímky pocházejí z doby, kdy probíhala demolice výrobních hal a postupně je začaly nahrazovat novou výstavbou.

.

Název snímku:  -  (ze souboru Waltrovka)

2011 © Ivo Fišer

Cena fotografie: 19.000,- CZK

.

Název snímku:  Lihovar Smíchov  (ze souboru Lihovar Smíchov)

2012 © Ivo Fišer

Cena fotografie: 19.000,- CZK


Název snímku:  Stehlíkova  Epopej  (ze souboru Poldi Kladno)

2011© Ivo Fišer

Cena fotografie: 19.000,- CZK

Poldi Kladno

Bývalý ocelářský gigant rozkládající se na značné části Kladna se po listopadu 1989 stal objetí politicko-podnikatelských machinací a v průběhu několika let byla fungující průmyslová fabrika prakticky zlikvidována. Několik fotografií z toho co na Kladně zbylo jsem zachytil v letech 2011-2015. V současnosti dokumentuji opět se rozvíjející drobný průmysl, který se však dřívější velikosti rovnat nemůže.

Fotografovaní v areálu Poldi Kladno probíhalo v lednových a únorových měsících za vyšší oblačnosti a to proto, abych mohl zdůraznit pochmurnou atmosféru tohoto umírajícího ocelářského  podniku.  Podání v černobílé fotografii má přiblížit depresivní pocity které jsem při focení této série  pociťoval na každém kroku.

V roce 2014 jsem u příležitosti autorské výstavy s názvem "Industriál" vydal knihu s fotografiemi z Poldovky, Waltrovky, Smíchovského lihovaru a dalších objektů v Praze a okolí.

.

Název snímku: Dělník (ze souboru Praga Strašnice)

2014© Ivo Fišer

Cena fotografie: 19.000,- CZK

Praga Strašnice

Strašnická pragovka je dalším bývalým  průmyslovým areálem, který přestal fungovat ve svém původním zaměření. Jako celá řada dalších zlikvidovaných podniků, je areál pronajímán desítkám nejrůznějších provozovatelům a živnostníkům. Původní vybavení, které bylo hodno zachování pro svou jedinečnost a historickou hodnotu bylo nemilosrdně rozřezáno a vyhozeno do šrotu. Některé části jako jsou třeba industriální lampy byly demontovány a  rozprodány. Jiné součásti kdysi prosperující fabriky se dali jen těžko výhodně prodat a tak například archiv výrobní dokumentace současný vlastník areálu prostě jen vyhodil do kontajneru. Jak smutně a slabomyslně se dokáží chovat někteří lidé k věcem, které by jistě mohli vyprávět.

.

 

Název snímku: ČKD (ze souboru ČKD)

2012© Ivo Fišer

Cena fotografie:  19.000,- CZK

ČKD

V pražských Vysočanech se nacházejí torza staveb po obrovském a významném podniku ČKD. Zdálo se, že pro fotografování industriálu perfektní lokalita. Překvapivě se však oproti mému očekávání dochovalo velmi málo pozůstatků. Patrně to bude čilou činností bezdomovců a sběračů starého železa, kteří většinu hal dokonale od veškerých kovů očistili.

Každé fotografické výpravě předchází příprava, a vždy mám připravený "scénář" tzv. previzualizaci zamýšlených snímků. Některé snímky potřebují ke svému vzniku několik opakování focení, počkat si na správné počasí, změnit přístup k dané scéně, použít jiné ohnisko objektivu nebo pozměnit samotnou podstatu konkrétní fotografie. Některé fotky prostě potřebují více práce, než jsem s  výsledkem spokojen. Pár fotografií vznikne i mimo předpokládaný záměr, spontánně, náhodně. Obrázek pracovního stolu, na kterém jsou rozházeny věci budí dojem aranžování. Ne, tento snímek nebyl nijak upraven a všechny předměty jsou zachyceny tak, jak jsem je při vstupu do kanceláře objevil. Je to jeden z mých oblíbených snímků.

Pokud Vás moje fotky zaujaly natolik, že by jste je chtěli mít doma nebo v práci, napište mi a dohodneme se. Tisk fotografií bude řešen individuálně na základě Vašich požadavků. Doporučuji velikost tisku min 30x45 cm do černého nebo hliníkového rámu 50x70 cm s paspartou nebo větší s podlepem na kapa desku. Můžete poslat vzkaz na mých stránkách www.ivofiser.com.