O autorovi


Fotit jsem začal asi od roku 2002. Teprve však v roce 2004 jsem se o fotografii začal zajímat trochu víc do hloubky a absolvoval jsem workshop Šumava 2004 se zaměřením na krajinu a krajinný detail pod vedením p. Jana Karbusického, vydavatele časopisu Photolife. Teprve potom jsem začal vytvářet trochu promyšlené snímky bez zásadních chyb. Jedním z prvních takových snímků byl „Samotář“. Fotografie vznikla po předchozí tzv. previzualizaci, ne však zcela svázána všemi pravidly kompozice a techniky. Řekl bych, že je to snímek na hranici mezi laickou náhodou a promyšleným záměrem fotografa.

O rok později jsem absolvoval wrkshop „Kreativní svět“ se zaměřením na digitální fotografii, reportáž a architekturu, pořádaný také redakci Photolife (PL č.48). Díky těmto workshopům, jsem zjistil, že je ještě hodně toho, co bych měl o fotografii vědět. Můj zájem ale nevyprchal a informace jsem čerpal z literatury. V roce 2006 jsem nafotil např. „Obecní dům", který vznikl při mé profesní práci na rekonstrukci domu U Hybernů. V této době jsem se věnoval kreativní krajinářské fotografii, ke které se dnes vracím jen zřídka.


V roce 2008 jsem se angažoval do spolku umělců „Kulturní prostor Medník", kde jsem na expozici „Salon Medník VI" poprvé vystavoval své krajinářské snímky. Fotografie jsem vystavil ještě v dalším ročníku a poté jsem se od spolku oddělil, jelikož mi tato spolčenost zcela nesedla. Dodnes se stýkám jen s jediným členem, malířem Tomášem Tesaříkem. V roce 2010 jsem začal občasně docházet do spolku fotografů Paladix. Jelikož jde výhradně o fotografující skupinu vyhovuje mi jejich program mnohem víc. Přístup k hodnocení fotografie je zde kriticky mnohem tvrdší, ale pro mne, jako pro autora daleko přínosnější, Jinak řečeno ani sebemenší chybička či odchylka se neodpouští. A to je to, co jsem hledal. Přirozenou soutěživostí a strachem z ostudy mě tito nadšenci nutí pracovat a tvořit lépe a intenzivněji. Díky skupině X-pozice jsem také začal vnímat fotografie více duševně, tedy víc přemýšlet nad fotografií - proč vznikla a co vyjadřuje.


V současnosti na sobě pozoruji jakési vyhraněni směrem k depresivním ztvárněním. Jsem přesvědčený, že časem se od ponurých témat odpoutám a budu fotit i jiné žánry. Lákají mě hlavně Akt a Glamour.

Fotografie je jedním, nikoli jediným z mých koníčků. Profesionálně jsem uměleckým štukatérem a působím ve stavebnictví. Ještě bych chtěl poděkovat Pavlovi Polovi a kamarádům z X-pozice za poučení a inspiraci.


Ivo Fišer

f